Byť zdravým znamená fungovať v možnostiach a rozsahu, aké nám telo a myseľ umožňujú –  nebyť obmedzovaný. Aby fungovanie bolo podpornejšie pre život, je potrebné vykonávať zmeny.
Najpodstatnejšie pri vykonávaní akýchkoľvek zmien je uvedomovanie si samého seba, že sme to my, kto niekde, nejakým spôsobom a v istom čase vykonáva zmeny. Všetko, čo sa v našom živote stane, má svoju príčinu a dôsledok. Je dôležité snažiť sa tomuto procesu porozumieť prostredníctvom mysle a nie ľahostajne, vyhýbavo označiť okolnosti za náhodu. Život sa tak môže stať spravodlivým procesom, ktorý nám umožňuje prejavovať sa zmenami slobodne. Pri uvedomelom pozorovaní samého seba vieme na základe svojej rozlišovacej schopnosti (nech je akákoľvek) rozpoznať, čo nás dokáže podporiť v živote a čo nie.
Ideálnym obrazom zmeny je vytýčený individuálny zámer, respektíve predstava pocitu, v akom by sme chceli byť / žiť.
K dosiahnutiu a naplneniu zámeru vedomej a kvalitnej prace so zmenami na sebe je nevyhnutnosťou poznať interakcie a spolupôsobenia tela a ducha. Cvičenie ako také je o zmenách. Zmeny na fyzickom tele sa odrážajú aj na mentálnej úrovni. A tak isto zmeny-cvičenie na mentálnom tele podporujú fyzické zdravie.
Ďalej vám ponúkame cvičenia, ktoré vám pomôžu pri dosahovaní mentálneho zdravia.
Koncentrácia: Jedno s  cvičení koncentrácie je kontrola pozornosti prostredníctvom pozorovania myšlienok a predstáv vo vedomí. Sústreďte sa na konkrétnu predstavu, obraz a držte ho v priestore svojho vedomia, bez toho, aby ste tam pustili nejaký iný. Sila udržania jasného obrazu podmieňuje silu koncentrácie. Čím dlhšie a kvalitnejšie-jasnejšie dokážete udržať túto jedinú vedomú predstavu vo vedomí, tým kvalitnejšie dokážete pracovať so sebou samým. Začiatky cvičení koncentrácie môžu trvať pár sekúnd , ale postupným cvičením sa dá koncentrácia predlžovať až do možnosti úplného ovládnutia svojho vedomia. Začnete ovládať svoje predstavy v mierach a možnostiach určených samými sebou. Predstavy už nebudú ovládať vás , ale vy predstavy.
Odolnosť voči stresu: Zámerom tohto cvičenia je dosiahnuť schopnosť udržať pokoj v stresových životných situáciách. Pozorujte samých seba pri konkrétnej stresovej situácii a pri vytrhávaní pozornosti stresom odvráťte pozornosť na pokoj. V prípade ovládnutia stresom a až spätného úprimného uvedomenia si, že ste boli stresom ovládaní, sa dá aj retroaktívne (spätne) rozobrať spomienková situácia do čo najmenších detailov a následne vyskladávať detaily do súvislosti – pochopenia, čím meníte stres na pokoj.

Podstatou týchto cvičení je posilniť ovládanie pozornosti a na základe svojich ovládnutých skúsenosti mať krajší a zdravší život.

Venujme energiu hľadaniu odpovedí na otázky, neustále sa pýtajme samých seba a trpezlivo pozorujme vlastnú pripravenosť na odpoveď. V momente vyslovenia otázky je odpoveď pripravená, ale vidíme ju, až keď bude naša vlastná otvorenosť a pripravenosť na maximálnych hodnotách. Kvalita otázky podmieňuje kvalitu odpovede.